Údaje z životopisu vám sice poskytnou základní informace o uchazeči o práci, jako například jeho vzdělání či předchozí pracovní zkušenosti, ale o jaké člověka opravdu jde se většinou dozvíte až během pracovního pohovoru. Během pohovoru získáte šanci se uchazeče doptat na informace, které jste z životopisu vyčetli mezi řádky. Pokud budete pokládat správné otázky, můžete se o uchazeči dozvědět daleko více. Tímto způsobem budete mít představu o jeho charakteru a stylu práce. Jestli se tedy budete ptát chytře, získáte největší přehled.
Shoda s firemní kulturou vaší společnosti
Jedna ze základních věcí, kterou je dobré si ověřit, je zda se uchazeč hodí do firmy a vašeho týmu lidsky. Tedy to, zda je jeho přístup a priority v souladu s vaší firemní kulturou, kterou jste ve firmě nastolili a kterou se snažíte si udržet.
Požadované hard skills
Vše výše uvedené se týká tzv. měkkých dovedností uchazeče o práci. Samozřejmostí by ale mělo být i to, že uchazeč disponuje také požadovanými tvrdými vlastnostmi a hlavně to, že je dokáže efektivně využít v praxi.
Správná míra sebereflexe a přístup k osobnímu rozvoji a vzdělávání
Kvalitní pracovník by měl být schopen sebereflexe a měl by mít chuť se dále rozvíjet. Tato vlastnost je obzvláště důležitá u firem, které se snaží být inovativní a zakládají si na tom, že vymýšlí nové postupy a tvoří nová řešení. Je dobré si tedy předem zjistit, jak je na tom uchazeč z hlediska osobního rozvoje a jestli je právě tento přístup vhodný pro vaši firmu.